جستجوی پیشرفته               
 
Proxy Server چيست ؟

Proxy Server نرم افزاري است که در يک شبکه حد واسط بين اينترنت و کاربران واقع مي شود. فلسفه ايجاد Proxy Server قراردادن يک خط اينترنت در اختيار تعداد بيش از يک نفر استفاده کننده در يک شبکه بوده است ولي بعدها امکانات و قابليتهايي به Proxy Server افزوده شد که کاربرد آن را فراتر از به اشتراک نهادن خطوط اينترنت کرد . بطور کلي Proxy Server ها در چند مورد کلي استفاده مي شوند .
يک کاربرد Proxy Server ها ، همان به اشتراک گذاشتن يک خط اينترنت براي چند کاربر است که باعث کاهش هزينه و کنترل کاربران و همچنين ايجاد امنيت بيشتر مي شود . کاربرد دوم Proxy Serverها ، در سايتهاي اينترنتي به عنوان Firewall مي باشد . کاربرد سوم که امروزه از آن بسيار استفاده مي شود ، Caching اطلاعات است . با توجه به گران بودن هزينه استفاده از اينترنت و محدود بودن پهناي باند ارتباطي براي ارسال و دريافت اطلاعات ، معمولا" نمي توان به اطلاعات مورد نظر در زمان کم و با سرعت مطلوب دست يافت . امکان Caching اطلاعات ، براي کمک به رفع اين مشکل در نظر گرفته شده است . Proxy Server ، سايتهايي را که بيشتر به آنها مراجعه مي شود را دريک حافظه جداگانه نگاه مي دارد. به اين ترتيب براي مراجعه مجدد به آنها نيازي به ارتباط از طريق اينترنت نيست بلکه به همان حافظه مخصوص رجوع خواهد شد .
 اين امر باعث مي گردد از يک طرف زمان دسترسي به اطلاعات کمتر شده و از سوي ديگر چون اطلاعات از اينترنت دريافت نمي شود ، پهناي باند محدود موجود با اطلاعات تکراري اشغال نشود . بخصوص آنکه معمولا" تغييرات در يک Website محدود به يک يا دو صفحه مي باشد و گرفتن اطلاعات از اينترنت بدون Caching  به معناي گرفتن کل سايت مي باشد حال آنکه با استفاده از Proxy Server و امکان Caching اطلاعات ، ميتوان تنها صفحات تغيير کرده را دريافت کرد .
 
ويژگيهاي Proxy Server

ويژگي اول : با استفاده از Proxy Server مي توان از اکثر پروتکلهاي موجود در شبکه هاي محلي در محدوده نرم افزارهاي کاربردي در شبکه هاي LAN مرتبط با اينترنت استفاده کرد .
 Proxy Server پروتکلهاي پر کاربرد شبکه هاي محلي مانند IPX/SPX (مورد استفاده در شبکه هاي ناول) ، NETBEUI (مورد استفاده در شبکه هاي LAN با تعداد کاربران کم) و TCP/IP (مورد استفاده در شبکه هاي Intranet) را پشتيباني مي کند. با اين ترتيب براي اينکه بتوان از يک نرم افزار کاربردي شبکه LAN که مثلا" با پروتکل IPX/SPX روي ناول نوشته شده ، روي اينترنت استفاده کرد نيازي نيست که قسمتهاي مربوط به ارتباط با شبکه که از Function Call هاي API استفاده کرده را به Function Call هاي TCP/IP تغيير داد بلکه Proxy Server خود اين تغييرات را انجام داده و مي توان به راحتي از نرم افزاري که تا کنون تحت يک شبکه LAN با ناول کار مي کرده است را در شبکه اي که مستقيما" به اينترنت متصل است ، استفاده کرد .
 همين ويژگي درباره سرويسهاي اينترنت مانند , FTP , Telnet , Gopher , IRC  RealAudio , Pop3 و . . . وجود دارد . به اين معنا که هنگام پياده سازي برنامه با يک سرويس يا پروتکل خاص ، محدوديتي نبوده و کدي در برنامه براي ايجاد هماهنگي نوشته نمي شود .
 
ويژگي دوم : با Cache کردن اطلاعاتي که بيشتر استفاده مي شوند و با بروز نگاه داشتن آنها ، قابليت سرويسهاي اينترنت نمايان تر شده و مقدار قابل توجهي در پهناي باند ارتباطي صرفه جويي مي گردد.
 
ويژگي سوم : Proxy Server امکانات ويژه اي براي ايجاد امنيت در شبکه دارد . معمولا" در شبکه ها دو دسته امنيت اطلاعاتي مد نظر است . يکي آنکه همه کاربران شبکه نتوانند از همه سايتها استفاده کنند و ديگر آنکه هر کسي نتواند از روي اينترنت به اطلاعات شبکه دسترسي پيدا کند . با استفاده ازProxy Server  نيازي نيست که هر Client بطور مستقيم به اينترنت وصل شود در ضمن از دسترسي غيرمجاز به شبکه داخلي جلوگيري مي شود . همچنين مي توان با استفاده از (SSL (Secure Sockets Layers امکان رمز کردن داده ها را نيز فراهم آورد.
 
ويژگي چهارم : Proxy Server بعنوان نرم افزاري که مي تواند با سيستم عامل شما مجتمع شود و همچنين با IIS (Internet Information Server) سازگار مي باشد، استفاده مي گردد.
 
خدمات Proxy Server
Proxy Server سه سرويس در اختيار کاربران خود قرار مي دهد:

1-Web Proxy Service : اين سرويس براي Web Publishing يا همان ايجاد Web Site هاي مختلف درشبکه LAN مفيد مي باشد . براي اين منظور قابليت مهم Reverse Proxing  در نظر گرفته شده است . Reverse Proxing امکان شبيه سازي محيط اينترنت درمحيط داخل مي باشد. به اين ترتيب فرد بدون ايجاد ارتباط فيزيکي با اينترنت مي تواند برنامه خود را همچنان که در محيط اينترنت عمل خواهد کرد، تست کرده و مورد استفاده قرا دهد. اين قابليت در بالا بردن سرعت و کاهش هزينه توليد نرم افزارهاي کاربردي تحت اينترنت موثر است.

2-Winsock Proxy Service : منظور، امکان استفاده از API Callهاي Winsock در Windows است . در Windows ، Function Call هاي مورد استفاده در سرويسهاي اينترنت مانند Telnet ، FTP ، Gopher و . . . ، تحت عنوان Winsock Protocols معرفي شده اند. در حقيقت براي استفاده از اين سرويسها در نرم افزارهاي کاربردي نيازي نيست که برنامه نويس چگونگي استفاده از اين سرويسها را پيش بيني کند.

3-Socks Proxy Service :  اين سرويس، سرويس Socks 4.3a را پشتيباني مي کند که در واقع زير مجموعه اي از Winsock مي باشد و امکان استفاده از Http 1.02 و بالاتر را فراهم مي کند. به اين ترتيب مي توان در طراحي Website خارج از Firewall ، Security  ايجاد کرد.
 
معيارهاي موثر در انتخاب Proxy Server

1-   سخت افزار مورد نياز : براي هر چه بهتر شدن توانمنديهاي Proxy Server ، بايد سخت افزار آن توانايي تحمل بار مورد انتظار را داشته باشد .

2-   نوع رسانه فيزيکي براي ارتباط با اينترنت : راه حلهاي مختلفي براي اتصال به شبکه اينترنت وجود دارد . ساده ترين راه ، استفاده از مودم و خطوط آنالوگ مي باشد . راه ديگر استفاده از ISDN و خطوط ديجيتال است که هم احتياج به تبديل اطلاعات از آنالوگ به ديجيتال و برعکس در ارسال و دريافت اطلاعات ندارد و هم از سرعت بالاتري برخوردار است . روش ديگر استفاده از خط هاي T1/E1 با ظرفيت انتقال گيگا بايت مي باشد .

• پيشنهاد مي شود که در شبکه هاي با کمتر از 250 کاربر از ISDN و از 250 کاربر به بالا از T1/E1 استفاده شود . ( البته در ايران به علت عدم وجود خطوط ISDN و کمبود خطوط T1/E1  اين استانداردها کمتر قابل پياده سازي هستند. )

3-   هزينه ارتباط با اينترنت : دو عامل موثر در هزينه اتصال به اينترنت ، پهناي باند و مانايي ارتباط مي باشد . هر چه مرورگرهاي اينترنتي بيشتر و زمان استفاده بيشتر باشد ، هزينه بالاتر خواهد بود . با توجه به اينکه Proxy Server مي تواند با Caching  اطلاعات اين موارد را بهبود بخشد ، بررسي اين عامل مي تواند در تعيين تعداد Proxy هاي مورد استفاده موثر باشد .
4-   نوع و نحوه مديريت سايت : اين عامل نيز در تعيين تعداد Proxyها موثر است . مثلا" اگر در شبکه اي مشکل راهبري وجود داشته باشد ، با اضافه کردن تعداد Proxyها ، مشکل راهبري نيز بيشتر خواهد شد .
5-   پروتکل هاي مورد استفاده : Proxy Server ها معمولا" از پروتکلهاي TCP/IP و يا IPX/SPX  براي ارتباط با Client ها استفاده مي کنند . بنابراين براي استفاده از Proxy بايد يکي از اين پروتکل ها را در شبکه استفاده کرد .

• پيشنهاد مي شود در شبکه هاي کوچک با توجه به تعداد کاربرها Proxy Server و Web Server روي يک کامپيوتر تعبيه شوند و در شبکه هاي متوسط يا بزرگ تعدادserver Proxyها بيش از يکي باشد .

منبع : مهندسي شبکه همکاران سيستم (مشورت)

صفحه اصلی | پروژه های آماده  | ورود به سایت | عضویت | سفارش پروژه | ارسال پروژه | معرفی سایت به دیگران با SMS | تبادل لینک | توانایی ها | تماس با ما 
کلیه حقوق متعلق به سایت IranProject.Ir می باشد ، استفاده از مطالب و پروژه های سایت با ذکر منبع بلامانع می باشد.